از انتشار تمبر سمندر لرستانی تا مثبت شدن تراز دریاچه ارومیهبه گزارش ایرنا، رضا فرجی مدیر اجرایی کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض انقراض گیاهی و جانوری حیات وحش(سایتیس) گفت: دفتر امور پستی سازمان ملل به مناسبت روز جهانی حیات وحش، اقدام به انتشار تمبر یادبود سمندر لرستانی کرد.
سمندر لرستانی گونه ‌ای سمندر بسیار رنگی است که در جنوب رشته کوه‌های زاگرس در نزدیکی شهبازان لرستان زندگی می‌کند. طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست ایران به علت در خطر انقراض بودن نسل این دوزیست، خرید و فروش و حمل آن ممنوع بوده و فرد خاطی جریمه و بازداشت می‌ شود.
حفاظت از گونه های جانوری به ویژه گونه های در خطر انقراض جزو برنامه های سازمان محیط زیست است که در این راستا بنا به اعلام سید اصغر مطهری مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، پنج راس قوچ و میش پارک پردیسان بجنورد هفته جاری به یک سایت تکثیر و پرورش وحوش استان یزد منتقل شد.
به گفته وی انتقال این قوچ و میش ها با تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.
وی درباره برخی شائبه ها و نگرانی ها مبنی بر اینکه احتمال اختلاط نژاد گونه های مزبور در سایت تکثیر و پرورش یزد وجود دارد گفت: قرار نیست نژاد های قوچ اوریال بجنورد در سایت تکثیر و پرورش استان یزد، مختلط شوند و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد.
همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از اعلام آمادگی یک سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد سایت تکثیر و پرورش قوچ اوریال و جبیر در این استان خبر داد و گفت: این اداره کل از سرمایه گذاری در این حوزه استقبال می کند و آمادگی داریم قوچ و میش اوریال و آهو که در پارک پردیسان نگهداری می شود، به سایت های مزبور منتقل کنیم.
اکنون در پارک پردیسان حدود 50 راس قوچ، میش، کل، بز و آهو نگهداری می شود و به گفته مسئولان محیط زیست استان، با زادآوری وحوش، اوایل بهار، حدود 20 راس دیگر به جمعیت قوچ و میش ها در پارک پردیسان افزوده می شود.

**مقابله با آلودگی هوا، یک رویکرد سامان محیط زیست
می دانیم که بخش محیط طبیعی تنها رویکرد سازمان محیط زیست نیست بلکه هوا و مقابله با آلودگی هوا یکی از رویکردهای اصلی این سازمان است که عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با اعضای فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که آلودگی هوا ناشی از اجرای قانون حمایت از تولیدکنندگان خودرو است.
وی از اجرای قانون حمایت از تولیدکنندگان خودرو مصوب سال 69 به عنوان یکی از عوامل تخریب محیط زیست یاد کرد و گفت: 27 سال از تداوم اجرای این قانون می گذرد که نتیجه آن نیز آلودگی هوای کنونی بوده است.
کلانتری اظهار کرد: استراتژی کنونی سازمان حفاظت محیط زیست توجه به توسعه پایدار و حذف امضاهای طلایی در جهت شفاف‌ سازی در سطح عمومی است.

*تراز دریاچه ارومیه مثبت شد
دریاچه ارومیه و احیای آن یکی دیگر از برنامه های دولت و سازمان محیط زیست است که ستاد احیای آن نیز چند سالی است در حال فعالیت است که بنا به دلایلی که اصلی ترین آن مشکلات مالی است نتوانسته طبق برنامه پیش رود اما گویا بارندگی های اخیر تا حدودی به داد این حوضه آبی ارزشمند رسیده است که فرهاد سرخوش رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از مثبت شدن تراز این دریاچه خبر داد.
وی گفت: تراز این دریاچه در 21 اسفند به یک هزار و 270 متر و 68 سانتیمتر رسید که چهار سانتیمتر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته و 37 سانتیمتر بیشتر از ابتدای سال آبی جاری /اول مهر/ است.
وی افزود: در مدت مشابه سال گذشته تراز این دریاچه یک هزار و 270 متر و 64 سانتیمتر بود که این رقم با بارش های مناسب هفته های اخیر و سرازیر شدن آب سد های اقماری افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه به 2 هزار و 208 کیلومتر مربع رسیده در حالی که این میزان در زمان مشابه سال گذشته 2 هزار و 162 کیلومتر مربع بود.
وی حجم آب دریاچه ارومیه در زمان مشابه سال گذشته را یک میلیارد و 770 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این حجم به یک میلیارد و 860 میلیون مترمکعب رسیده است که افزایش 90 میلیون متر مکعبی را نشان می دهد.
تولید سوخت زیستی یکی از راه های حفظ محیط زیست و مقابله با آلودگی آب ، خاک و هوا است از این رو همکاری میان بخش های علمی و صنعتی مورد توجه قرار گرفته است ، در این راستا تفاهم نامه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و مشاوره ای بین دانشگاه اصفهان و سرمایه گذار بخش خصوصی در زمینه طرح ‘ بایوفیول’ (سوخت زیستی) منعقد شد.
سوخت زیستی (Biofuel) یکی از انواع سوخت های تجدید پذیر است که از گیاهان یا سوخت‌ و‌ ساز محصولات فرعی (مواد زاید آلی یا مواد غذایی) مانند ضایعات چوبی‌، تفاله‌ های محصولات کشاورزی، نیشکر، غلات، روغن گیاهان و سبزیجات تولید می‌ شود.
با امضای این تفاهم نامه کارخانه های تولید سوخت زیستی در خوانسار از توابع استان اصفهان و یکی از شهرهای شمال کشور راه اندازی می شود که بنابر پیش بینی صورت گرفته هر یک از این کارخانه ها حدود 400 میلیون لیتر سوخت زیستی در سال تولید می کنند و از
باقیمانده فرایند تولید سوخت در این کارخانه ها، خوراک غنی دام حاصل می شود.
در کنار تمام مولفه های محیط زیستی ، موضوعی که چند سالی است ذهن تهرانی ها را به خود مشغول کرده چناران خیابان ولیعصر تهران است که برای پایتخت نشینان یک نوستالوژی است.
با توجه به اهمیت موضوع نشست تخصصی خیابان ولیعصر در سازمان محیط زیست برگزار شد که سامان سیار مدیر گروه کانون ولیعصر شناسی ( کاوش ) گفت: برآوردها نشان می دهد 16 هزار و 216 درخت در خیابان ولیعصر وجود داشته که از این تعداد 6 هزار و 780 اصله یعنی 40 درصد از کل درختان باقی مانده است.
وی افزود: این میزان از درختان چنار خیابان ولیعصر نیز توزیع یکسانی ندارد، بین پارک وی تا تجریش 80 درصد و جاهای دیگر 20 درصد باقی مانده است.
خیابان ولیعصر یکی از مهمترین خیابان های تهران است که نه تنها اقشار مختلف مردم را به هم وصل می کند بلکه اقلیم نیمه خشک جنوب تهران را به نقاط کوهپایه ای شمال تهران مرتبط می کند و تمام دهک های اقتصادی تهران را به هم متصل می کند.
خیابان ولیعصر ابتدا یک جاده بود که دو کاخ مرمر و گلستان را هم متصل می کرد و در ادامه به ایستگاه راه آهن سراسری می رسید، به مرور مردم یاد گرفتند تا از آن استفاده کنند و بعد از سال 1320 به جاده ای تفریحی تبدیل شد و به علت داشتن قنات های متعدد باغ های زیادی مانند ونک و باغ شمیران در آن شکل گرفت.

*اعلام کاهش 60 درصدی آتش سوزی عرصه های طبیعی
حفاظت از عرصه های طبیعی و جنگلی از دیگر وظایف دو سازمان حفاظت محیط زیست و جنگل ها مراتع و آبخیزداری است که با توجه به خشکسالی و تعدد دفعات آتش سوزی جنگل ها ، کاهش آن در دستور کار این دو سازمان قرار گرفته و با جدیت پیگیری می شود.
سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اقدامات پیشگیرانه امسال برای کاهش آتش سوزی گفت: سطح آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی و اراضی ملی کشور60 درصد کاهش داشته است این درحالی است که تعداد آتش سوزی ها نیز نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش را نشان می دهد.
سبزعلی، دلایل اصلی کاهش سطح و تعداد آتش سوزی ها را مشارکت و آگاهی مردم نسبت به این وقایع، تامین و تجهیز گروه های مردمی دانست و گفت: به رغم اینکه در این حوزه اقدامات خوبی انجام گرفته اما کافی نیست.
وی افزود: قرار است در سال 97 به میزان یک هزار میلیارد ریال تجهیزات و ادوات مورد نیاز برای مقابله با آتش سوزی ها خریداری و در اختیار جوامع محلی قرار گیرد.
عرصه های دریایی نیز از دیگر محورهای فعالیت سازمان محیط زیست است که اقدامات مربوطه در معاونت دریایی این سازمان دنبال می شود.
در همین حال، موضوع توسعه مکران چند وقتی است که مطرح شده است و بر این اساس، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان ضرورت همخوانی توسعه مکران با سیاست های کلان توسعه پایدار تاکید کرد.
وی با اشاره به برنامه ریزی استقرار 21 صنعت آب بر در سواحل مکران، خواستار مد نظر قرار دادن میزان نیاز آبی این صنایع و برنامه های کشور در این حوزه و همخوانی با سیاست های کلان توسعه پایدار در سواحل مکران شد.
علمی 9014**2017انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید