استفاده از نانوساختارها برای افزایش سرعت و امنیت درمان‌های ژنتیکبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این نانوساختارها که به صورت مغناطیسی هدایت می‌شوند، ایمن‌تر، سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از روش‌های مورد استفاده کنونی هستند.
روش‌های فعلی بر اساس ویروس‌های تغییریافته، میدان‌های الکتریکی خارجی یا استفاده مواد شیمیایی هستند که عوارض و پیامدهای نامطلوبی را دارند. اما محققان UCLA با استفاده از سیلیکون، نیکل و طلا نانوسوزن‌هایی را ساختند که زیست‌تخریب‌پذیر بوده، با قیمت ارزان و به سادگی به صورت انبوه تولید می‌شوند و به دلیل ابعاد بسیار کوچک، قادرند اطلاعات ژنتیکی را با کمترین تاثیر بر سلامت و متابولیسم، در اختیار سلول‌ها قرار دهند. ابعاد نوک این نانوسوزن‌ها 5000 برابر کوچکتر از قطر یک رشته موی انسان است.
راستا، موقعیت و چرخش این نانوسوزن‌ها با استفاده از یک میدان مغناطیسی به سادگی کنترل می‌شود و زمینه را برای کنترل عملکرد این نانوسوزن‌ها از خارج بدن بیمار فراهم می‌کند. در آزمایشات اولیه این نانوسوزن‌ها توانستند ژن‌های موردنظر را با موفقیت به 80 درصد سلول‌های مورد آزمایش وارد کنند و 90 درصد از مجموع سلول‌ها پس از این آزمایش به حیات خود ادامه دادند. این ارقام در مقایسه با روش‌های فعلی، نشان دهنده کارآیی بالاتر استفاده از نانوسوزن‌ها هستند.
ژن‌درمانی که فرآیند افزایش یا جایگزینی ژن‌های معیوب یا مفقود درون سلول‌های بیمار است، در درمان مجموعه‌ای از بیماری‌ها، از جمله هموفیلی، دیستروفی عضلانی، نقص سیستم ایمنی بدن و انواع خاصی از سرطان کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.
علمی (6)**9259 ** 1418انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید