اشتغالزایی با فناوری اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق می کندبه گزارش ایرنا، اسدالله درویش امیری روز یکشنبه در مراسم آغاز بکار برنامه شتابدهی کسب و کارهای فناورانه جوانان در زنجان افزود: صنایع خلاق، مفهوم جدیدی در جهان است و به 15 صنعت تعمیم داده می شود و هنر، میراث فرهنگی و گردشگری از جمله آنها به شمار می آید.
وی یادآورشد: امروز با ارزشترین میراث فرهنگی جهان در ایران قرار گرفته است.
درویش امیری اظهار کرد: یک میلیون و 250 هزار سایت فعال در زمینه گردشگری شناسایی شده که 32 هزار مورد آن به ثبت رسیده است.
استاندار زنجان گفت: هم اکنون 40 میراث فاخر و گران بهای ایران در لیست ثبت جهانی سازمان یونسکو قرار دارد و گنج های عظیم اقتصاد این کشور به شمار می آید.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت گردشگری، بخشی از اقتصاد خلاق است که هزاران سرفصل می توان در این حوزه تعریف کرد اما ما نمی توانیم از آن استفاده کنیم.
درویش امیری تصریح کرد: این عینک را باید برداشت و درست دید و نگران این نبود که با ورود گردشگران اصالت و ریشه ایران خدشه دار شود.
استاندار زنجان گفت: هرگز اصالت و ریشه ایرانیان با تردد گردشگران خدشه دار نمی شود و باید متوجه بود که اصالت و ریشه ای که در این صورت خدشه دار شود، ریشه و اصالت نیست.
وی تاکید کرد: امروز فناوری، رسانه، اطلاعات و ارتباطات از ارکان اصلی اقتصاد خلاق جهان هستند و سرمایه های ایران فراتر از این بخش هاست چرا که این حوزه ها به توانمندی ایران اضافه می شود و دیگران آن را کسب می کنند.
درویش امیری صنایع خلاق را ثمره پردازش ذهن و فکر برشمرد و بر لزوم دست کم نگرفتن جوانان ایرانی در این زمینه تاکید کرد.
استاندار زنجان گفت: با همین رویکرد از سویی ذهن پویای ایرانیان در صنایع خلاق به کار گرفته شده و از سوی دیگر از محیط زیست و هدف رفت منابع جلوگیری می شود.
وی با بیان اینکه صنایع خلاق به تنوع فرهنگی و توسعه انسانی کمک می کند، بهره گیری از توان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را زمینه ساز تحول اساسی در لایه های مختلف جامعه برشمرد.
درویش امیری ادامه داد: اگر به همین محدوده در صنایع خلاق بپردازیم در واقع پایه گذار دیپلماسی مردمی میان ملت ها را فراهم می کنیم؛ دل های ملت ها در تعاملات اجتماعی و فرهنگی، به همدیگر نزدیک می شود.
استاندار زنجان گفت: در سال 2012 میزان ارزش جهانی کالا و خدمات خلاق از مرز 624 میلیارد دلار گذشت که سهم ایران از آن کمتر 0.5 درصد بود.
وی اضافه کرد: در سال 2014، بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، یک هزار و 246 میلیارد دلار ارزش گردش مالی گردشگری در سبد اقتصاد دنیا بود که آن سال سهم ما به هفت میلیارد دلار رسید.
درویش امیری افزود: ما همچنان اقتصاد را به معنای فروش نفت، کالای سخت و سخت افزاری تعبیر می کنیم.
استاندار زنجان تاکید کرد: امروز اقتصاد جهان بر مدار فروش ذهن و تراوش فکر است، هر کسی که بیشتر بیندیشد، در حوزه صنایع خلاق سهم بیشتر از اقتصاد جهانی می برد.
برنامه شتابدهی کسب و کارهای فناورانه جوانان در مرکز جهاد دانشگاهی زنجان امروز یکشنبه آغاز به کار کرد.
3001/6085انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید