ایجاد برنامه تحقیقاتی با کمک جایزه مصطفی (ص) و دانشجویان ایرانیبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی جایزه مصطفی(ص)، محمدامین شکراللهی با تاکید بر ایده‌های ناب در علم گفت: مهمترین ایده‌هایی که پیش می‌آید، ایده‌ای است که خود فرد با موضوع عجین شود. معمولا به دانشجویان خود نمی‌گویم ایده شما خوب نیست و دنبال آن نروید؛ اگر ایده انجام نشده باشد، هیچگاه جلوی آن ها را نمی‌گیرم و این را از استاد خود یاد گرفته ام.
شکراللهی تاکید کرد: بسیار علاقمند هستم با کمک جایزه مصطفی (ص) یک برنامه علمی جدید ایجاد کنم، برنامه تحقیقاتی که در آن با دانشجویان ایرانی داخل ایران همکاری داشته باشم.
محمد امین شکراللهی ریاضی‌دان ایرانی-آلمانی که در زمینه ریاضیات محاسباتی، نظریه کدگذاری و نظریه پیچیدگی محاسباتی کار می‌کند، استاد دانشکده علوم رایانه و اطلاعات و دانشکده ریاضی دانشگاه ای پی اف ال سوئیس است.
برگزیده جایزه مصطفی (ص) اضافه کرد: جهان اسلام وقتی قدم به قدم پیشرفت کند و به نتیجه کار علمی و نه صرفا خود کار اهمیت دهد، می تواند به اوج قبلی خود در شکوفایی تمدن اسلامی بازگردد.
پروفسور شکراللهی با بیان اینکه وقتی انسان متوجه می‌شود مطلبی را می‌داند و کاری از دستش برمی‌آید، مشوق بزرگی برای او است، افزود: دایی بزرگم در سنین کودکی نظریه مجموعه را با زبان قابل فهم به من یاد می‌داد، به این ترتیب متوجه شدم می‌توانم ریاضی را جلو برده و از آن لذت برده و در کنارش کارهایی را انجام دهم.
وی با اشاره به اینکه ریاضی یکی از علوم پایه است و کاربرد بسیاری در علوم مختلف دارد، ادامه داد: کلاس ششم مطمئن شدم می‌خواهم ریاضیدان شوم. ریاضی زبانی است که به وسیله آن می‌توان پروسه‌های مختلف را مدل سازی کرد و به شیوه ای ناب از آن بهره برد.
استاد دانشکده ای پی اف ال سوئیس ادامه داد: کم سن بودم که می‌خواستم کار بسیار مهمی انجام دهم؛ استادم می‌گفت ممکن است به جواب نرسد ولی دست من را باز گذاشت. تا خود به این نتیجه رسیدم که به جواب نخواهم رسید. اگرچه برخی راه‌ها بیراهه است در کنار راه، گل های زیادی وجود دارد که انسان می‌تواند آن را استشمام کند و راه را یاد بگیرد و من این کار را انجام دادم که تو راه را یاد بگیری.
وی تاکید کرد: ایده ناب ممکن است از قبل وجود نداشته باشد. مانند شخصی که موتور جدیدی طراحی کرده که با موتورهای قبلی کاملا فرق می‌کند و شاید نتواند تولید انبوه انجام دهد اما ممکن است تعریف احتراق را کاملا تغییر داده باشد. این برای من ایده ای ناب است؛ حالا کارایی آن چه باشد، موضوع دیگری است.
به گزارش ایرنا، جایزه مصطفی (ص) که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه کرده اند و اثر زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.
این جایزه در دور اول به دو دانشمند مسلمان؛ خانم پروفسور جکی یینگ از سنگاپور و عمریاغی شیمیدان برجسته اردنی تعلق گرفت.
امسال این جایزه به دو دانشمند جهان اسلام یعنی پروفسور سامی ارول گل نبی در رشته رایانه، الکترونیک و ریاضی دان کاربردی اهل ترکیه و محمدامین شکراللهی دانشمند علوم رایانه و ارتباطات‌ ایرانی ساکن سوئیس اهدا شد.
علمی**9157**1440انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید