تداوم وزش باد شدید و لزوم مراقبت از نهال هامسعود حقیقت روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وضعیت هوا به ارایه توصیه هایی به کشاورزان پرداخت و افزود: با توجه به این که سرعت وزش باد این روزها در بیشتر مناطق کشور زیاد است و همچنین از آنجا که بسیاری از مناطق کشاورزی، آبیاری بارانی دارند، کشاورزان به ویژه در مناطق مرکزی، غربی و جنوبی کشور باید سیستم های آبیاری خود را نسبت به سرعت وزش باد تنظیم کنند.
حقیقت ادامه داد: علاوه بر این، با توجه به این که دیگر کاهش دمای زیادی نخواهیم داشت، از این رو کشاورزان می توانند در مناطق جنوب، غرب و شمال غرب کشور از ‘کود ازته’ در مزارع خود استفاده کنند؛ کود ازته وقتی در آب حل می شود دمای هوا را می گیرد، سرد می شود و یخ می زند اما در دمای بالا این مشکل ایجاد نمی شود.

** وضعیت آب و هوایی مناطق مختلف کشور طی امروز تا اواسط هفته
کارشناس هواشناسی درمورد وضعیت آب و هوایی نواحی مختلف کشور نیز اظهار کرد: سامانه بارشی چند روز قبل به کشور وارد شد که در بسیاری از مناطق رگبار و باد شدید ایجاد کرد؛ این سامانه امروز نیز در شمال شرق کشور مانند خراسان رضوی و برخی مناطق شرقی کشور مانند خراسان جنوبی و سمنان فعال خواهد بود.
حقیقت گفت: از اواسط امروز نیز برای مناطق زاگرس مرکزی، نواحی مرکزی کشور، بخش هایی از استان البرز مرکزی و تهران و استان های ساحلی دریای خزر بارش های پراکنده و وزش باد پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: امروز در برخی از مناطق جنوب و جنوب شرق کشور وزش باد شدید است و در مناطقی که مستعد تولید گردوخاک هستند، مانند شمال سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان و قسمت هایی از شرق فارس پدیده گردوخاک رخ می دهد.
سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور درخصوص وضعیت آب و هوایی کشور در روز دوشنبه نیز توضیح داد: روز دوشنبه با توجه به اینکه جریانات روی دریای خزر شمالی می شود، در سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور به ویژه استان گلستان بارش ها تشدید خواهد شد و شدت بیشتری خواهد داشت.
وی افزود: همچنین در این روز، موج ضعیفی از جنوب کشور عبور می کند که زاگرس جنوبی و مرکزی مانند استان فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، قسمت هایی از یزد، کرمان و مناطق جنوبی را دربرمی گیرد و به تدریج به شرق کشور می آید و بارش ها را به صورت رگبار همراه با رعد و برق پراکنده تقویت می کند.
حقیقت در خصوص وضعیت هوا در روز سه شنبه نیز گفت: در این روز بیشتر بارش ها به نوار شرقی کشور مانند استان های کرمان، یزد و هرمزگان محدود می شود و این سامانه بارشی به تدریج از مرزهای شرقی کشور خارج می شود.
به گفته وی، امروز و فردا خلیج فارس و دوشنبه و سه شنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

** سردترین و گرمترین مناطق کشور/ وضعیت هوای تهران
سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور سردترین نقطه کشور در امروز صبح را خیرآباد در استان زنجان با منفی 6 درجه ، سرآب با منفی 4،8 درجه، سقز با منفی 4 درجه، بلدیه در مازندران با منفی 3 درجه اعلام کرد.
حقیقت گفت: گرمترین مناطق کشور نیز برازجان و زابل با 35 درجه، شهداد با 34 درجه و راود با 33 درجه بودند.
وی وضعیت هوای تهران را نیز این گونه توصیف کرد: کمینه دمای امروز تهران 9 درجه گزارش شده است که نسبت به روز گذشته خنک تر شده بود، بیشینه دمای پایتخت نیز در روز گذشته 20 درجه بود. همچنین برای امروز در ارتفاعات این استان بارش پراکنده پیش بینی شده است.
علمی**1834* 2017انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید