توسعه پایدار سواحل جنوبی در کنفرانس بین المللی خلیج فارس بررسی می شودرییس پژوهشکده هواشناسی روز سه شنبه در مورد چهارمین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این کنفرانس با شعار توسعه پایدار منطقه مکران، چالش ها و راهکارها توسط سازمان هواشناسی کشور با همکاری سازمان جهانی هواشناسی، وزارت راه و شهرسازی و انجمن علمی هواشناسی ایران، 28 و 29 بهمن در کتابخانه ملی برگزار می شود.
دکتر عباس رنجبر ادامه داد: هدف از برگزاری این کنفرانس بحث و بررسی بیشتر در مورد توسعه پایدار در منطقه خلیج فارس، سواحل جنوبی ایران به ویژه منطقه مکران با توجه به چالش های زیست محیطی و فرهنگی است.
دبیر علمی این همایش در مورد محورهای آن توضیح داد: این همایش در 6 محور اصلی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی، مهندسی دریایی، فناوری های نوین علوم دریایی اقیانوسی، بهره برداری از منابع دریایی، محیط زیست دریایی، فرهنگ و اقتصاد دریا برگزار می شود.

***دریافت 150 مقاله و برگزاری 3 کارگاه تخصصی
دبیر اجرایی این کنفرانس نیز در مورد برنامه های آن گفت: اعتلای نام خلیج فارس و بستر سازی فرهنگی در این زمینه در سطح بین المللی، ایجاد فضای مناسب برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در زمینه علوم و فناوری های دریایی در داخل و خارج کشور در راستای توسعه پایدار خلیج فارس، زمینه سازی برای یافتن راهکارهای مناسب در جهت حل مشکلات اقتصادی، زیست محیطی، حمل و نقل دریایی، آلودگی هوا و دریا، تاثیر تغیبر اقلیم، مدیریت یکپارچه سواحل در خلیج فارس اهداف این کنگره است.
دکتر بهزاد لایقی افزود: برای افتتاحیه از رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، فرمانده نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران، رییس سازمان بنادر و مدیر عامل شرکت کشتیرانی دعوت کرده ایم. همچنین میهمانان خارجی از هند و آلمان داریم. رییس مرکز منطقه ای هشدار طوفان های حاره ای و هواشناسی دریایی هند میهمان کنفرانس هستند که در زمینه هواشناسی دریایی تخصص دارند و از دانشگاه هامبورگ آلمان کارشناسان و اساتید دانشگاه در رشته مختلف اقیانوس شناسی و شاخه های مخلتف فیزیک، شیمی و بیولوژی دریا حضور دارند.
وی ادامه داد: همچنین میزبان اساتید داخلی در رشته های محیط زیست و شیلات هستیم که در زمینه های مرتبط از تاثیر تغییر اقلیم بر هواشناسی دریایی تا مدار ساحلی، مدل سازی عددی اقیانوس شناسی، پایش هواشناسی دریایی، مهندسی سواحل و پایش پارامترهای دریایی در سواحل مکران سخنرانی می کنند.
عضو هیات مدیره انجمن علمی هواشناسی در مورد مقالات رسیده به این کنفرانس توضیح داد: ١٥٠ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که بعد از داوری ٧٥ مقاله برای ارائه در همایش انتخاب و از این تعداد ٢٥ مقاله به صورت شفاهی و ٥٠ مقاله در قالب پوستر ارائه می شود، ١٠ مقاله نیز در همایش ارائه می شود که 5 مقاله به صورت شفاهی و پنج مقاله پوستر خواهد بود.
مدیر کل مرکز امور جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی ادامه داد: سه کارگاه با موضوعات پایش سواحل مکران، آشنایی با مدل های عددی اقیانوس شناسی و مقابله با سیلاب های ساحلی در مناطق پالایش و استخراج گاز در عسلویه نیز برگزار می شود. در این همایش بیشترین تمرکز روی بحث شناخت پارامترهای فیزیکی و پیش بینی آنها نسبت به دوره های قبل است.

***ضرورت توجه به خصوصیات زیست محیطی منطقه در توسعه پایدار
وی با تاکید بر اهمیت توجه به خصوصیات زیست محیطی منطقه برای توسعه آن نیز گفت: مقالاتی در زمینه پیامدهای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی همچنین توجه به شرایط اقلیمی پیش از ارائه الگوهای توسعه مانند تامین آب شیرین شرب، تعیین کاربری های صنعتی با توجه به محیط زیست، ظرفیت پذیرش آلایندگی در آب و هوا بر اساس شرایط محیطی از جمله این موارد است که در کنفرانس مطرح می شود.
لایقی با ابراز امیدواری درباره تاثیرگذاری نتایج این کنفرانس در سیاستگذاری های توسعه منطقه نیز گفت: دستاوردهای کنفرانس مبنای برنامه ریزی و سیاستگذاری های آینده در این منطقه قرار گیرد و توجه ها را به دیگر ظرفیت های آن از جمله گردشگری جلب کند.
به گزارش ایرنا، مُکران از نظر تاریخی سرزمینی ساحلی در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان و گسترده در طول خلیج عمان از رأس ‌الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان‌ است.
یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این منطقه، مجاورت آن با آب‌های آزاد بین‌المللی در سراسر مرز جنوبی، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان و به طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی (از ترکمنستان) است که یک راه این کشورهای محصور در خشکی (جز پاکستان) به دریاهای آزاد محسوب می‌شود.
استان سیستان و بلوچستان در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد.
علمی**9157**9014
خبرنگاران: شوشتری**عبدالله پور**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید