خروج آمریکا از برجام تاثیری در روند توسعه علمی ایران نداردبه گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که امروز درباره ماندن یا نماندن بر سر عهد و پیمان بین المللی برجام تصمیم می گیرد، تصمیمی که صرف نظر از ماهیت آن، جمهوری اسلامی ایران برای هر حالتی و برای سناریوهای مختلف آماده است.
البته هر چند که برجام سبب رفت و آمدهای زیاد دانشگاهیان خارجی به کشور شد و بسیاری از مراودات علمی را تسهیل کرد، اما نظر به نسبت شاخص های علمی ایرانیان بر اساس آمارهای جهانی، قطار رشد علمی کشور به هر صورت روی ریل گذاری های از پیش تعیین شده به حرکت خود ادامه می دهد.
حسن صدوق رییس دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شاید خروج احتمالی آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تهیه لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی و غیره تاثیر بگذارد اما به طور حتم دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران به سبب غیرت جوانانش این خلاء ها را هم می توان پر کند.
وی افزود: معتقدم همت اساتید و دانشگاهیان ایران اسلامی در مقابل زورگویی های آمریکا می ارزد و باید به جهانیان ثابت شود که بود و نبود آمریکا در برجام هیچ نقشی در روند توسعه علمی کشورمان ندارد.
همچنین محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این یک واقعیت است که برجام در گشایش روابط و مراودات علمی موثر بوده است؛ هر چند که این گونه تاثیرات در حوزه توسعه علمی بروز و ظهور سریعی ندارند بلکه با تاخیر خودشان را در آثار و فعالیت های علمی در قالب محصولات پژوهشی، شرکت ها و مقالات و غیره نشان می دهند.
وی گفت: البته روابط و توسعه همکاری های دانشگاه های ایران اغلب با مراکز علمی کشورهای جنوب شرق آسیا و اروپا بوده و چون این کشورها معتقد به برجام هستند؛ امیدواریم که مشکلی در این امر نداشته باشیم.
رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه دسترسی پژوهشگران و اندیشمندان ایرانی به منابع حوزه های علم و فناوری باعث توسعه علمی کشور می شود، افزود: طبیعی است که توسعه علمی کشور به دسترسی به منابع تحقیقاتی بستگی دارد و برجام در زمینه بهبود ارتباطات و توسعه مراکز علمی کمک موثری داشت.
وی با تاکید بر اینکه برنامه های پژوهشی، علمی، آموزشی دانشگاه ها به ویژه دوره های دکتری نیازمند تعاملات با جهانیان است، اظهار داشت: برجام همچنین سبب افزایش تبادلات دانشجو و استاد شد و کمک به کیفیت فعالیت های علمی در حوزه های فناوری داشت چرا که هدف این معاهده بین المللی در حقیقت بهتر شدن روابط با سایر کشورهای جهان بوده است.
جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 تیرماه 1394/ ژوئیه 2015 پس از 22 ماه مذاکره فشرده، به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتند؛ بر اساس این برنامه که از دی 94/ ژانویه 2016 اجرا شد، ایران مجموعه ای از محدودیت ها را در برنامه هسته ای خود در ازای لغو کامل تحریم های هسته ای پذیرفت.
با وجود این، دولت آمریکا از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما (2009 تا 2017/ 1387 تا 1395) و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ (2015 تاکنون/ 1395) با تصویب قوانین تحریمی جدید بارها این توافق را نقض کرده است.
با آنکه آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی 10 بار در گزارش های مختلف تعهد ایران را به برجام تایید کرده است، ترامپ گفته است که در صورت اعمال نشدن تغییرات اساسی در برجام، 12 ماه مه (22 اردیبهشت) درباره ادامه تعلیق تحریم‌ های هسته‌ ای ایران تصمیم ‌گیری می کند.
مقامات ایران از جمله رئیس‌ جمهوری و وزیر امور خارجه بارها اعلام کرده اند با اضافه و یا کم کردن یک کلمه از توافق هسته‌ ای مخالف هستند و ایران هیچ محدودیتی را در زمینه برنامه موشکی‌ و توان دفاعی خود نخواهد پذیرفت.
علمی**9187*2017انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید