رسیدن به افق 1404 با جوانان هوشمند ایرانیحضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از دیدار اخیرشان با اعضای مجلس خبرگان رهبری فرمودند:’یک حرکت جوانانه و پرتلاش و پرنشاط در کشور وجود دارد که اعتقاد بنده به آینده ای به مراتب بهتر از امروز را برای ایران، مستحکم تر از همیشه کرده است.’
ایشان به دفعات طی جلسات مختلف در مورد آینده درخشان ایران اسلامی و نیز عبارت ‘ما می توانیم’ تاکید و این باور قلبی را مابین ایرانیان ایجاد کرده اند؛ هر چند که گاهی برخی مغرضانه این چشم انداز را دست نیافتنی بیان می کنند اما واقعیت آن است که بر اساس آمارها جمهوری اسلامی ایران طی 4 دهه گذشته با وجود تمامی فراز و فردهایش خوش درخشیده است و هم اکنون ما در برخی از عرصه های علمی، نظامی، فرهنگی و غیره در قله های رفیع جهانی قرار داریم.

** انقلاب اسلامی؛ نوید بخش یک تمدن نوین

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در همین زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ایران یک کشور بزرگ ، باثبات، دارای پیشینه تمدن بسیار عظیم و صاحب یک انقلاب به نام در عرصه بین المللی با آرمان های بشردوستانه و بلند است.
سید حسین نقوی حسینی افزود: همه مجامع بین المللی اعتراف دارند که ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای در تصمیمات بین المللی موثر است و اعتراف می کنند که بدون جمهوری اسلامی ایران قادر به حل و فصل بسیاری از مسائل نیستند.
وی گفت : ایران صاحب منابع سرشار و غنی و ملتی هوشمند و بزرگ و به ویژه جوانانی آرمان گرا، متخصص و علاقه مند به کشور و نظام و ملت شان هستند؛ یعنی هم سرمایه مادی و هم انسانی ایران انصافا یک پتانسیل بی نظیر است.
وی یادآور شد: حدود سه سال قبل به همراه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیداری با رییس مجلس سنای کشور فرانسه داشتیم که وی قبل از مذاکرات رسمی بیان کرد که زمانی که کشوری به اسم فرانسه نبود و دولت و ملت نداشت؛ ایران مجلس، انتخابات، تمدن، بهداشت و غیره داشت.
نماینده مردم استان تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سخنان اینچنینی نشان از پیشینه غنی این ملت بزرگ است و از سوی دیگر داشتن مردمی هوشمند از دیگر مولفه های پررنگ جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
وی با تاکید بر اینکه حضور در قله های عرصه های بین المللی در حوزه های علمی، ورزشی و غیره گویای این امر است؛ تصریح کرد: ایران اسلامی همیشه در بسیاری از حوزه ها جزوء 10 کشور برتر دنیا است و اینها همگی پشتوانه های عظیم رشد و توسعه این ملت است.
وی اظهار کرد: همچنین انقلاب اسلامی یک فضای جدیدی برای ملت باز کرده و نویدبخش یک تمدن نوین برای کشور است؛ امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی می درخشد و مبتکر بسیاری از تحولات در منطقه و بین المللی است.
نقوی با بیان اینکه تمام موارد ذکر شده پشتوانه آینده درخشان ایرانیان است؛ گفت: جمهوری اسلامی یک نظام دمکراتیکی است که انتخابات در آن وجود حقیقی داشته و از صدر حکومت تا شورای های شهر و روستا توسط خود شهروندان این مرزو بوم تعیین و مشخص می شود.
وی افزود: انتخابات تمام ارکان نظام توسط مردم در جمهوری اسلامی ایران حداقل در منطقه بی نظیر است و هیچ کشوری در این زمینه وجود ندارد که بتواند دارای چنین پشتوانه مردمی باشد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه اجماع ملی برای منافع ملی در کشور وجود داشته و یکپارچه است و همین امر از سرمایه های آینده درخشان و روشن برای ملت ایران را رقم می زند.
وی با اشاره به سند چشم انداز توسعه کشور گفت: واقعیت این است که هنوز در این زمینه عقب هستیم و به افق تعریف شده دست پیدا نکرده ایم اما قطعا با این سرمایه هایی که ذکر شد؛ جمهوری اسلامی ایران در سال 1404 یکی از پیشتازان منطقه در بخش های مختلف خواهد بود.
وی اظهار داشت: البته هم اکنون ایران در رتبه بندی های جهانی دارای شاخصه های بالایی است و حداقل از تمامی کشورهای منطقه با فاصله زیادی جلوتر هستیم اما معتقدم در سال 1404 ملت ایران رتبه های مناسب و مطلوب تری را به خودش اختصاص خواهد داد.

** پتانسیل هایی مطمئن برای رسیدن به قله های پیشرفت

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی نیز در همین زمینه به ایرنا اظهار داشت: هر کشوری دارای ظرفیت ها، امکانات، موقعیت، شرایط و توانمندی هایی است تا از پتانسیل های موجودش بهره مند شود.
وی گفت: معتقدم آن چه که رهبر معظم انقلاب بیان می فرمایند به واسطه شناخت از این ظرفیت ها، توانمندی ها و موقعیت هایی است که جمهوری اسلامی ایران دارد.
عضو فراکسیون امید مجلس افزود: اینکه به چه میزان می توان ظرفیت های بالقوه را بالفعل کرد؛ به توانایی مدیریتی کشور باز می گردد؛ کشورهایی در همسایگی ما قرار دارند که نفت، گاز و منابع طبیعی خدادای آنچنانی ندارند اما درآمد آنان از راه هایی همچون گردشگری، فروش لوازم خانگی، خدمات مهندسی، ساختمان و غیره چند برابر درآمد نفتی ایران است.
وی ادامه داد: بایستی یک واقعیت آشکار را بپذیریم که ما در حوزه مدیریتی منابع و فرصت ها و موقعیت ها دارای نکات ضعف هستیم و به نظرم تاکید رهبر انقلاب و نگاه مثبت به آینده ایران اسلامی با تکیه بر همان ظرفیت ها است و گرنه ایشان همیشه ضعف های مدیریتی در کشور را متذکر می شوند.
دبیر مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی یادآور شد: معتقدم ایران تفاوتی آشکار با بسیاری از کشورهای دیگر دارد که هیچ راه و مسیری برای رشد، پیشرفت و توسعه ندارند.
وی خاطرنشان کرد: اگر کشورهای جهان را به چند دسته تقسیم کنیم؛ بخشی کشورهای پیشرفته محسوب می شوند که از ظرفیت ها و توان مدیریتی بالایی برخوردار هستند و ویژگی کشورهای توسعه یافته را دارند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دسته دیگر کشورهای در حال توسعه هستند که در این مسیر گام برمی دارند و به نظرم اگر این کشورها، ظرفیت ها و توانمندی های لازم و بالقوه را داشته باشند، به بالفعل درآورد آن نیازمند مدیریت، روحیه، خودباوری، اتکا به داشته ها و غیره است که رهبر معظم انقلاب بدان تاکید داشته اند.
وی گفت: فرمایش مقام معظم رهبری این است که شما این توانایی ها را دارید که جزوء کشورهای توسعه یافته شناخته شوید و به عنوان قدرت ممتاز منطقه ای و جهانی باشید؛ البته نباید کوتاه بیایید و دلسرد شوید.
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهای آفریقایی و یا تعدادی از کشورهای آسیایی هیچ ظرفیتی در این زمینه از لحاظ اقتصادی، منابع معدنی، توان مدیریتی و بهره گیری لازم از شاخصه های انسانی و جمعیتی را نداشته و راهی برای پیشرفت ندارند.
جلیلی رحیمی اظهار داشت: اما کشورهایی همچون ایران، ترکیه، اندونزی و مصر در جهان اسلام تمامی ظرفیت های لازم برای توسعه در همه حوزه ها همچون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و غیره را دارند.
وی گفت: ایران به عنوان کشوری که دارای قدمت تاریخی کهن بوده و دارای ظرفیت های بسیار زیاد طبیعی و جمعیتی و نیز توان مدیریتی و بهره هوشی بالای در بین سایر مردم منطقه است و این یک تکیه گاه مطمئن برای رسیدن به قله های پیشرفت می باشد.
نماینده مردم در مجلس افزود: بسیاری از جوانان تحصیلکرده ایرانی هنگامی که به کشورهای غربی می روند؛ تبدیل به نخبگان ارزشمند و ممتاز آن جوامع می شوند و این امر یکی از هزاران نمونه هایی است که نشاندهنده داشتن ظرفیت های غنی در کشور است.
جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که مردم ایران به واسطه داشته هایی که دارد باید قدر خودشان را بدانند و نباید هیچگاه زیردست اجانب قرار گیریم.
وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی به دفعات این امید را در بدنه جامعه تزریق می کنند که نباید چنین موقعیت و شرایط بی نظیر را دست کم گرفت چرا که وضعیت ایران اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی، بهتر است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: راهنمایی های رهبری مبتنی بر واقعیات و داشته هایی است که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و به طور حتم آینده ایران بهتر از امروز خواهد بود.
میزگرد**9187*1436*انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید