سفیر روسیه: تهران و مسکو در یک سنگرند«لوان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا افزود : ایران به طور صد درصد پایبند به توافق های برجام بوده و روسیه هم به تمامی تعهداتش در این زمینه پایبند است.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که امروز درباره ماندن یا نماندن بر سر توافق بین المللی برجام تصمیم می گیرد، تصمیمی که صرف نظر از ماهیت و تاثیرات آن، جمهوری اسلامی ایران برای سناریوهای مختلف آماده است.
ترامپ در 18 ماه گذشته بارها با فضاسازی های رسانه ای تلاش کرده است آینده برجام را با چالش مواجه کند و اکنون نیز که قرار است تصمیم خود را برای یک دوره سه ماهه دیگر اعلام کند، اروپایی ها را با اما و اگرهای «شاید آمریکا از برجام خارج بشود یا نشود» رو به رو کرده است.
در این میان، سفیر روسیه در تهران خاطرنشان کرد: حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، فدراسیون روسیه به تمامی قراردادهای علمی و آموزشی بین مسکو و تهران احترام خواهد گذاشت.
جاگاریان همچنین سطح روابط علمی کنونی دانشگاه های روسیه و ایران را موجب خرسندی دانست و گفت : طی چند سال اخیر سمینارهای مشترک علمی با شرکت روسای دانشگاه های ایران و روسیه برگزار شده که بسیار ارزشمند است.
سفیر روسیه در ایران برگزاری این اجلاس ها را در نوع خود اقدامی ابتکاری دانست که نقطه عطفی در روابط علمی دو کشور به شمار می آید و در صورت تداوم و عملیاتی شدن توافقات می تواند نقشی اساسی در تحولات علمی دو کشور ایفا کند.
جاگاریان افزود : نماینده رییس جمهوری روسیه در امور همکاری با دولت های منطقه خزر نیز روز جمعه به تهران آمد تا علاوه بر صحبت در زمینه های مرتبط به مسایل دریای خزر، در مورد افزایش همکاری های فرهنگی، علمی و آموزشی نیز گفت و گو کند.
وی در مورد وزن علمی دانشمندان ایرانی در منطقه نیز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران کشوری توانمند بوده و سرشار از استعدادهاست؛ این نخبگان همیشه در مسابقات جهانی همچون فیزیک و ریاضیات مقام های بالایی را کسب کرده اند. از این فرصت گفت و گو استفاده کرده و احترام خودم را به تمامی دانشمندان و دانشجویان ایرانی ابراز می کنم.
جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 تیرماه 1394/ ژوئیه 2015 پس از 22 ماه مذاکره فشرده، به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتند؛ بر اساس این برنامه که از دی 94/ ژانویه 2016 اجرا شد، ایران مجموعه ای از محدودیت ها را در برنامه هسته ای خود در ازای لغو کامل تحریم های هسته ای پذیرفت.
با وجود این، دولت آمریکا از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما (2009 تا 2017/ 1387 تا 1395) و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ (2015 تاکنون/ 1395) با تصویب قوانین تحریمی جدید بارها این توافق را نقض کرده است.
با آنکه آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی 10 بار در گزارش های مختلف تعهد ایران را به برجام تایید کرده است، ترامپ گفته است که در صورت اعمال نشدن تغییرات اساسی در برجام، 12 ماه مه (22 اردیبهشت) درباره ادامه تعلیق تحریم‌ های هسته‌ ای ایران تصمیم ‌گیری می کند.
مقامات ایران از جمله رئیس‌ جمهوری و وزیر امور خارجه بارها اعلام کردند با اضافه و یا کم کردن یک کلمه از توافق هسته‌ ای مخالف هستند و ایران هیچ محدودیتی را در زمینه برنامه موشکی‌ و توان دفاعی خود نخواهد پذیرفت.
علمی**9187**2017انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید