شرایط جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور فراهم شودبه گزارش گروه علمی ایرنا از وزارت علوم، دکتر سورنا ستاری روز پنجشنبه در نشست روسای 30 دانشگاه متولی همکاری های علمی بین المللی در وزارت علوم گفت: میانگین مهاجرت دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور از میانگین جهانی نیز پایین تر است و ارائه آمارهای غلو آمیز از طرف برخی از افراد در این خصوص حیح نیست.
وی افزود: همه کشورها دانشجویانی در کشورهای دیگر دارند، برای مثال چین 350 هزار دانشجو در آمریکا دارد، بنابراین مهاجرت دانشجویان امری رایج است و اصلاً نگران کننده نیست، اما مسئولان باید برای بازگشت دانشجویان پس از تحصیل به کشور برنامه ریزی و مشوق هایی لازم را پیش بینی کنند.
ستاری گفت: دانشجویانی که به خارج از کشور می روند، عموماً از دانشجویان موفق و نخبه هستند و در خارج از کشور فرصت های شغلی پیدا می کنند لذا برای بازگشت این نخبگان به عنوان یک سرمایه انسانی، باید شرایط خاصی را در کشور فراهم کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین با اشاره به رشد تفاهم نامه های همکاری دانشگاه های ایران با دانشگاه های خارجی گفت: باید مدل‌های علمی انتقال فناوری را در قالب این تفاهم نامه ها پیاده کنیم و اینکه طرف های خارجی در قالب یک قرارداد، فناوری خود را به ما بفروشند نوعی ساده انگاری است.
وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان زیر مجموعه معاونت علمی ریاست جمهوری، بیشترین همکاری را با وزارت علوم دارد و آمادگی کامل دارد در قراردادهای پژوهش و فناوری مهم بین المللی به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کمک کند.
علمی*9259*2017انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید