شرکت‌های دانش‌بنیان از سال 1397 تسهیلات ویژه دریافت می‌کنندبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات اصلی در میان شرکت‌های دانش‌بنیان بحث مالی است که این نیاز لازم به برطرف شدن است اظهار کرد: در سال 97 برای رفع محدودیت های مالی شرکت های دانش بنیان، بانک‌هایی که تعامل خوبی با این شرکت ها داشته‌اند به‌عنوان کارگزار در پرداخت تسهیلات به صندوق ملی توسعه معرفی خواهند شد.
دلیری افزود: در راستای این اقدام فراخوان استفاده از تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به فعالیت‌های معاونت علمی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان طی 10 ماه اخیر افزود: بدنبال توافقاتی که با بانک‌های دولتی و خصوصی داشته‌ایم، تمام منابع صندوق توسعه ملی از طریق بانک‌ها تأمین خواهد شد ضمن اینکه معاونت علمی در این مسیر با صندوق توسعه ملی به‌منظور معرفی بانک‌هایی که به‌عنوان کارگزار این صندوق انتخاب شده اند، به توافق رسیده است.
دلیری بر استفاده نکردن از پول دولتی در پرداخت های تسهیلاتی تاکید کرد و گفت: سال گذشته، طبق مصوبه‌ صندوق توسعه ملی مقرر شد، تا شرکت‌های دانش‌بنیان نیز همانند مناطق محروم شرایط خاص از منابع صندوق توسعه ملی در نزد بانک‌ها استفاده کنند.
وی در ادامه افزود: اما ازآنجا که بودجه شرکت‌های دانش‌بنیان، با قرارداد مناطق محروم در یک قرارداد با بانک بسته می‌شد این امکان وجود نداشت که منابع را به‌صورت تفکیک‌شده نزد بانک‌ها داشته باشیم. به همین منظور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مصوبه دیگری با صندوق توسعه ملی به تصویب رساند تا بر اساس آن منابعی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته می‌شود، در قرارداد مستقل با بانک‌ها منعقد شود.
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت: بر اساس مصوبه جدید قرار بر این شد تا بودجه موجود در نزد بانک‌ها در دو قرارداد تفکیک‌شده خلاصه شود، که یکی از آن‌ها بابت کل طرح‌های تولیدی و دیگری به ‌منظور ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان با صندوق توسعه ملی منظور شود.
دلیری با بیان اینکه نخستین قدم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شناسایی احساس نیاز در مسیر دانش‌بنیان خواهد بود گفت: بر اساس شناسایی نیاز مالی در مسیر دانش‌بنیان، در راستای تصویب دو مصوبه با صندوق ملی توسعه، تا سال 97 مبلغ قابل‌توجهی مشخص خواهد شد که بر اساس آن قراردادهایی مستقل با بانک‌های کارگزار که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعیین‌شده‌اند، بسته خواهد شد.
وی با اشاره به منابع تخصیص داده‌شده در دو بخش صنعت و کشاورزی اظهارکرد: در سال 96 منابع صندوق توسعه ملی در دو بخش صنعت و کشاورزی خلاصه شد، با این تفاوت که در بخش صنعت این منابع 16 درصد و در بخش دانش‌بنیان 12درصد در نظر گرفته ‌شده است، ضمن اینکه منابع صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی، در حال حاضر 14 درصد محاسبه می‌شود، که این میزان در بخش دانش‌بنیان به 10درصد تقلیل می یابد.
علمی ** 1836 **2017انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید