قانون بکارگیری سلاح شفاف نیستسرهنگ جمشید محبت خانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این موضوع در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطرح و مقرر شد که کارگروهی به این وضعیت رسیدگی و نتیجه را تا سه هفته آینده به کمیسیون منعکس کند.
وی اضافه کرد: باید مشخص شود که محیط بانان در چه مواقعی مجاز به استفاده از سلاح هستند تا در صورت بهره گیری از آن برای دفع خطر با مشکلات قضایی مواجه نشوند.
وی بیان کرد: تاکنون 120 تن از پرسنل یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در درگیری با شکارچیان جان خود را از دست دادند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تنها 17 تن از عوامل یگان حفاظت جزو شهدا محسوب شدند و از مزایای آن بهره مند هستند که این خلاء باید رفع شود.
سرهنگ محبت خانی بیان کرد: فرایند ادرای تایید اینکه محیط بان شهید محسوب شود بسیار دشوار و زمان بر است.
وی افزود: این موضوع نیز در کنار شفاف سازی قانون به کارگیری سلاح در لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان دیده شده که امید می رود با تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، این فرایند تسهیل شود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: به ازای هر یک هزار هکتار باید یک محیط بان پیش بینی شود که این عدد در ایران 12 هزار هکتار است.
سرهنگ محبت خانی افزود: هشت هزار و 500 محیط بان برای حراست از محیط زیست کشور نیاز است اما هم اینک سه هزار و 400 محیط بان در این مجموعه فعالیت دارند.
وی گفت: در راستای استفاده از تجهیزات نوین برای کنترل محیط زیست، یک هزار و 500 جلیقه به یگان محیط زیست استان ها تحویل داده شد تا نیروها هنگام شیفت از آن استفاده کنند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: این اقدام با هدف فراهم کردن شرایط مناسب برای محیط بانان هنگام مواجهه با متخلفان اتخاذ شد.
سرهنگ محبت خانی اضافه کرد: همچنین دوربین های مدار بسته بر روی پیراهن محیط بان ها با هدف کنترل عملکرد محیط بان ها نصب می شود.
وی اضافه کرد: همچنین با استفاده از دوربین می توان برخورد با متخلفان را مستند سازی کرده و در صورت بروز درگیری بین طرفین، آن را به عنوان مدرک در دادگاه ارائه کرد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست صبح امروز در دفتر فرمانده انتظامی استان همدان حضور یافت و تفاهم نامه همکاری بین این 2 نهاد منعقد شد.
این تفاهم نامه حاوی همکاری در ارائه آموزش های نظامی و انتظامی ماموران یگان حفاظت محیط زیست، امداد رسانی سریع در درگیری بین نیروهای یگان حفاظت و متعرضان به محیط زیست، اجرای مانور مشترک به منظور پیشگیری و افزایش سطح آمادگی نیروها و آگاه سازی مردم و انجام عملیات مشترک با یگان حفاظت محیط زیست در خصوص برخورد با فروشندگان غیرمجاز گونه های جانوران وحشی است.
7526/2087انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید