قانون بکارگیری سلاح شفاف نیستسرهنگ جمشید محبت خانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این موضوع در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطرح و مقرر شد کارگروهی به این وضعیت رسیدگی و نتیجه را تا سه هفته آینده به کمیسیون منعکس کند.
وی اضافه کرد: باید مشخص شود که محیط بانان در چه مواقعی مجاز به استفاده از سلاح هستند تا در صورت بهره گیری از آن برای دفع خطر با مشکلات قضایی مواجه نشوند.
وی بیان کرد: تاکنون 120 تن از پرسنل یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در درگیری با شکارچیان جان خود را از دست دادند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تنها 17 تن از عوامل یگان حفاظت جزو شهدا محسوب شدند و از مزایای آن بهره مند هستند که این خلاء باید رفع شود.
سرهنگ محبت خانی بیان کرد: فرایند ادرای تایید اینکه محیط بان شهید محسوب شود بسیار دشوار و زمان بر است.
وی افزود: این موضوع نیز در کنار شفاف سازی قانون به کارگیری سلاح در لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان دیده شده که امید می رود با تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، این فرایند تسهیل شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به ازای هر یک هزار هکتار باید یک محیط بان پیش بینی شود که این عدد در ایران 12 هزار هکتار است.
سرهنگ محبت خانی افزود: هشت هزار و 500 محیط بان برای حراست از محیط زیست کشور نیاز است اما هم اینک سه هزار و 400 محیط بان در این مجموعه فعالیت دارند.
وی گفت: در راستای استفاده از تجهیزات نوین برای کنترل محیط زیست، یک هزار و 500 جلیقه به یگان محیط زیست استان ها تحویل داده شد تا نیروها هنگام شیفت از آن استفاده کنند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: این اقدام با هدف فراهم کردن شرایط مناسب برای محیط بانان هنگام مواجهه با متخلفان اتخاذ شد.
سرهنگ محبت خانی اضافه کرد: همچنین دوربین های مدار بسته بر روی پیراهن محیط بان ها با هدف کنترل عملکرد محیط بان ها نصب می شود.
وی اضافه کرد: همچنین با استفاده از دوربین می توان برخورد با متخلفان را مستند سازی کرده و در صورت بروز درگیری بین طرفین، آن را به عنوان مدرک در دادگاه ارائه کرد.

** 4380 قبضه سلاح از شکارچیان متخلف کشف شد
فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: چهارهزار و 380 قبضه سلاح سال گذشته از شکارچیان متخلف کشور کشف شده است که 70 قبضه از آنها جنگی بود.
سرهنگ جمشید محبت خانی روز شنبه در آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری با انتظامی همدان افزود: محیط بانان با کشف سلاح های غیرمجاز در حوزه امنیت ملی نیز گام بر می دارند زیرا احتمال استفاده از این نوع سلاح ها در نزاع های دسته جمعی وجود دارد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با عنوان اینکه سه هزار و 400 محیط بان در این مجموعه فعالیت دارند بیان کرد: نیروهای یگان حفاظت 50 درصد پرسنل محیط زیست را تشکیل می دهند که این بیانگر کمبود نیرو در این سازمان است.
محبت خانی رویکردهای سنتی را از مشکلات محیط بانی دانست و افزود: محیط بانی شکاربانی نیست بلکه پاسداری از آب و خاک، هوا و زیستمندان است.
وی اظهارداشت: 120 محیط بان برای دفاع از طبیعت و حیات وحش در مواجه با شکارچیان جان باختند و 157 تن مجروح و جانباز شدند همچنین در 2 ماهه اول امسال چهار محیط بان هدف گلوله شکارچیان قرار گرفتند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: بزرگترین رسالت محیط زیست، حفظ آب و خاک و هوا برای بقای انسان، حیوانات و گیاهان است که امروز این عناصر حیاتی در ایران وضعیت نگران کننده ای دارد.
سرهنگ محبت خانی تاکید کرد: باید تصمیم های جدی برای حفظ آب، خاک و هوا گرفته شود در غیر اینصورت با مشکلاتی در این حوزه مواجه می شویم.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز در دفتر فرمانده انتظامی استان همدان حضور یافت و تفاهم نامه همکاری بین این 2 نهاد منعقد شد.
این تفاهم نامه حاوی همکاری در ارائه آموزش های نظامی و انتظامی ماموران یگان حفاظت محیط زیست، امداد رسانی سریع در درگیری بین نیروهای یگان حفاظت و متعرضان به محیط زیست، اجرای مانور مشترک به منظور پیشگیری و افزایش سطح آمادگی نیروها و آگاه سازی مردم و انجام عملیات مشترک با یگان حفاظت محیط زیست در خصوص برخورد با فروشندگان غیرمجاز گونه های جانوران وحشی است.
7526/2087/1772انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید