مسافران نوروزی امروز و فردا در دریای خزر شنا نکنندمسعود حقیقت سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه طی این دو روز جریانات هوا شمالی می شود و از نیمه غربی شروع و به نیمه شرقی در شمال کشور می رسد، کل سواحل دریای خزر مواج می شود؛ بنابراین دریا برای مسافران، کشتی ها و قایق های تفریحی خطرناک می شود.
وی تاکید کرد: افراد باید به هشدارهای هواشناسی، غریق نجات ها و نیروهای امدادی مستقر در سواحل توجه کنند و ضمن پرهیز از شناکردن در دریا، مراقب کودکان نیز باشند.
کارشناس هواشناسی وضعیت هوای امروز نقاط مختلف کشور را نیز اینگونه توصیف کرد: در روزهای گذشته به دلیل ساحل به دریا بودن جریانات، هوای گرمی در مناطق شمالی کشور حاکم بود به طوری که در ساری، اینچه برون، گیلان، گلستان و گرگان دمای هوا به شدت افزایش یافت (بیشینه دمای رودبار به 30 و اینچه برون به 31 درجه رسید) اما آخرین نقشه های هواشناسی نشان می دهد که از بعدازظهر امروز موجی کم دامنه از نواحی شمالی کشور عبور می کند و با توجه به شمالی شدن جریانات، دمای هوا در سواحل بین 5 تا10 درجه سلسیوس خنک تر می شود.
حقیقت گفت: همچنین برای امروز انتظار داریم با توجه به شمالی شدن جریانات به ویژه روی دریای خزر، در نوار ساحلی کشور افزایش ابر، کاهش نسبی دما و بارش پراکنده همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید در استان های آذربایجان شرقی وغربی، اردبیل و نیمه غربی سواحل دریای خزر به ویژه در استان گیلان و دامنه های البرز را شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه این موج تا اواخر وقت امروز و اوایل وقت پنجشنبه در این مناطق حاکم است، افزود: این موج می تواند در دامنه های جنوبی البرز همچنین شرق دریای خزر به ویژه استان های گلستان و مازندران باد شدید را به دنبال داشته باشد.
کارشناس هواشناسی ادامه داد: روز پنجشنبه این موج به شرق کشور در استان های خراسان شمالی و رضوی، شرق سمنان و سواحل شرقی دریای خزر می رسد به طوری که در ارتفاعات البرز شرقی بارش های پراکنده ای را شاهد خواهیم بود که البته شدت ندارد اما بهتر است مسافرانی که در چادرها اتراق می کنند، بیشتر مراقب باشند.

** گرمترین و سردترین نقاط کشور/وضعیت هوای تهران
سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی، گرمترین نقاط کشور را در روز گذشته، رودان در استان هرمزگان، راسک در استان سیستان و بلوچستان و رامرد در استان فارس با بیشینه دمای 33 درجه و سردترین نقطه کشور را شهرکرد با کمینه دمای منفی 4،4 درجه در صبح امروز اعلام کرد.
حقیقت درخصوص وضعیت هوای پایتخت نیز گفت: برای تهران طی چند روز آینده، جوی آرام همراه با آسمانی صاف پیش بینی شده است.
وی افزود: امروز بیشینه دمای تهران به 25 درجه می رسد، فردا چند درجه خنک تر می شود اما از روز جمعه روند افزایش دما را خواهیم داشت که این روند تا هفته آینده ادامه می یابد.
علمی**1834انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید