مهمترین اخبار زیست محیطی اصفهان در 10 روز گذشتهبه گزارش ایرنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از تلف شدن یک آهوی ماده باردار توسط متخلفان شکار در پناهگاه حیات وحش موته خبرداد.
پایگاه اطلاع رسانی حفاظت محیط زیست استان اصفهان به نقل از مرتضی جمشیدیان اعلام کرد: دو متخلف شکار و صید پس از زخمی کردن یک آهوی ماده در پناهگاه حیات وحش موته به محض مشاهده محیط بانان متواری شدند که محیط بانان پس از انتقال آهوی ماده به پاسگاه محیط بانی متوجه شدند که این حیوان باردار و دارای دو جنین در شکم است که متاسفانه به دلیل جراحت وارده تلف شد.
وی اظهار کرد: متخلفان شکار این آهوی باردار توسط محیط بانان شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.
** همچنین سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سمیرم از تلف شدن یک گورکن ایرانی در برخورد با خودروهای عبوری در شهرستان سمیرم خبرداد.
پژمان خاکسار در این باره گفت: محیط بانان این اداره روز گذشته حین پایش و کنترل مناطق و زیستگاه های شهرستان لاشه یک گورکن ایرانی را در جاده کنار گذر منطقه شکارممنوع پادنا سمیرم حوالی گردنه غلطی که با خودروهای عبوری برخورد کردند.
خاکسار در ادامه از جمع آوری بیش از40 متر دام همراه با 5 ماهی زرد پره از دریاچه منطقه شکار ممنوع دریاچه حنا سمیرم خبرداد و گفت: محیط بانان این اداره به هنگام گشت و کنترل شبانه مناطق و زیستگاه ها در دریاچه شکارممنوع حنا یک تخلف صید غیر مجاز ماهی را شناسایی و یک رشته دام ماهی گیری به طول بیش از 40 متر به همراه تعداد 5 قطعه ماهی زرده پر کشف و ضبط کردند که که صید آن‌ها ممنوع است. .
**صدور 4 حکم قضایی در شهرستان تیران و کرون از جمله دیگر اخبار زیست محیطی در 10 روز گذشته بود.
این احکام قضایی برای دو مشارکت در تخریب رستنی ها و بوته کنی و دو متخلف شکار وصید در منطقه حفاظت شده دالانکوه صادر شد.
دادگاه هر یک از متخلفان مشارکت در تخریب رستنی ها و بوته کنی را به پرداخت دو میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس در حق صندوق دولت محکوم کرد و دو متخلف شکار صید را نیز در جمع به 33 میلیون ریال در حق صندوق دولت محکوم کرد و اسلحه و مهمات مکشوفه به نفع دولت ضبط شد.
** ساخت پنج آبشخور در پناهگاه حیات وحش یخاب و ارتفاعات منطقه شکار ممنوع ستبله فریدونشهر
4 آبخشور در نقاط حساس پناهگاه حیات وحش یخاب در شهرستان آران وبیدگل و یک آبشخور دیگر نیز با همکاری تشکل های زیست محیطی و دوستداران طبیعت در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع ستبله فریدونشهر برای وحوش ساخته شد. با توجه به خشکسالی اخیر تمهیدات لازم جهت ساخت چندین آبشخور وحوش در برنامه های این ادارات قراردارد.
** برگزاری آئین تقدیر از فعالان در برنامه سرشماری حیات وحش مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان اصفهان
در این آئین از پیشکسوتان، خیرین زیست محیطی ، سازمان های مردم نهاد، کوهنوردان و علاقه مندان به حیات وحش، محیط بانان، همیاران محیط زیست، بازنشستگان ، دانشجویان و فعالان در سرشماری مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان اصفهان با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تقدیر به عمل آمد.
** نجات توله گرگ توسط دوستداران حیات وحش در مسیر رودخانه فصلی اریسمان بادرود
علیرضا غلامی سر پرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نطنز گفت :یک قلاده توله گرگ که اسیر سیلاب اخیر گشته بود توسط دوستداران حیات وحش در مسیر رودخانه فصلی اریسمان بادرود نجات یافت .
به گفته وی این توله گرگ نجات یافته حدود 15 روزه بوده که توسط یکی از اعضای انجمن حافظان محیط زیست بادرود نجات و به این اداره تحویل شد.
8114 / 1339انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید