وحوش منطقه حفاظت شده بیجار بر سفره انجمن های زیست محیطی نشستندصادق شهنواز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این نذر از سوی سه انجمن زیست محیطی پاکبانان طبیعت، لاله های نسار و گروه مطالبات دیار گروس صورت گرفت.
وی افزود: با توجه به سرما و برودت هوا امکان دارد وحوش این مرکز با کمبود علوفه مواجه شوند و این نذر علوفه در این فصل می تواند برای تغذیه مناسب وحوش بسیار مفید باشد.
شهنواز تاکید کرد: وضعیت زیستگاه و منطقه حفاظت شده بیجار و حیات وحش ساکن در آن، یکی از دغدغه ها و نگرانی های اصلی انجمن های زیست محیطی این شهرستان است.
مرکز تکثیر منطقه حفاظت شده بیجار با مساحت 40 هکتار در 15 کیلومتری بیجار و در مسیر بیجار به تکاب قرار دارد و دارای یک کیوسک محیطبانی به صورت شبانه روزی بوده و تمام محدوده آن با دوربین مدار بسته محافظت می شود.
در این منطقه که از نظر جغرافیایی دارای استعدادهای بی نظیری برای زندگی وحوش است، تعداد زیادی انواع قوچ، میش، کل، بز، خرس قهوه ای، پرندگان، خزندگان و دیگر حیوانات زندگی می کنند.
قوچ و میش ارمنی با نام علمی Ovis ammon gmelini گروهی از زیرگونه های گونهٔ گوسفند وحشی است که خود به 2 گروه زیرگونه تقسیم می شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی هم گوسفند وحشی ارمنی نامیده می شود.
شهرستان بیجار در 142 کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
خبرنگار: عبدالله رحمانی**انتشار: سلیمانی
3020/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید