پرورش ماهی تیلاپیا با نگاه علمی انجام می شودبه گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، حمید ظهرابی روز شنبه در نشست خبری پایان سال افزود: حرف های زیادی درباره تولید ماهی تیلاپیا در کشور وجود دارد و برای اینکه مشکلی پیش نیاید الزام کرده ایم که پرورش در محیط هایی مانند گلخانه صورت گیرد.
وی با بیان اینکه هنوز درخواستی برای این منظور به سازمان محیط زیست نیامده است، گفت: تاکید کرده ایم که ماهی باید تک جنسیتی باشد تا قابلیت تکثیر نداشته باشد، تمام این تمهیدات دیده شده و ما هم نگران محیط زیست هستینم بنابراین اجازه دهید کارها را علمی پیش ببریم.
ظهرابی در ادامه درباره پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: این یک پروژه بین المللی بود که از سال 1380 میان سازمان محیط زیست و UNDP (برنامه عمران ملل متحد) آغاز شد.
وی اظهار کرد: موسسه میراث پارسیان در برهه از زمان به عنوان همکار وارد شد اما بودن یا نبودن آن تاثیری در حفاظت از یوزپلنگ ندارد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تمدید پروژه بین‌المللی یوز گفت: بر خلاف برخی ادعاها UNDP قرار داد خود را فسخ نکرده است بلکه به تازگی برای همکاری اعلام آمادگی کرده است اما تاکید دارد که دولت ایران باید در بحث مالی این پروژه مشارکت داشته باشد و در حال حاضر دنبال تعریف منابع مالی مشترک هستیم.
ظهرابی با اشاره به اختصاص منابع مالی داخلی به اجرای پروژه یوز اظهار کرد: 500 میلیون تومان از منابع معاونت محیط زیست طبیعی برای حفاظت از یوز بلوکه شده است. همچنین یک و نیم میلیارد تومان اعتبار ویژه برای حفاظت از یوز در نظر گرفته شده که تاکنون رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور آن را داده است و منتظر واریز وجه هستیم، علاوه بر این یک میلیارد تومان دیگر تحت عنوان همکاری ویژه برای حفاظت از یوز در نظر گرفته شده است که سازمان برنامه و بودجه باید این منابع را در اختیار سازمان محیط زیست قرار دهد.
وی اظهار کرد: زمانی که این اعتبارات در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرد نسبت به انجام اقدامات لازم از جمله ایمن سازی جاده عباس آباد به عنوان محل گذر یوزپلنگ و خروج دام از خارتوران و میاندشت اقدام خواهیم کرد.
ظهرابی درباره سیاست سازمان محیط زیست برای حفاظت از یوزپلنگ گفت: پیش از این سیاست حفاظت از یوز با تاکید بر حفاظت از زیستگاه بود تا یووز بتواند در شرایط طبیعی تکثیر شود اما در شرایط فعلی به این نتیجه رسیده‌ایم که باید به تک تک یوزپلنگ ها توجه داشته باشیم.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بر این اساس لقاح مصنوعی را مد نظر قرار دادیم و در این راستا مرکز تکثیر در اسارت پردیسان با جدیت بر روی این مووضع کار می کند.
وی ادامه داد: در این راستا تفاهم نامه ای میان پژوهشکده محیط زیست و یک طرف خارجی با هدف باررور سازی یوز در اسارت پردیسان منعقد شود ، قرار بود 20 روز پیش گروهی برای این کار وارد کشور شوند اما به علت مشکلات ایجاد شده این مسئله به تعویق افتاد و قرار است در قالب یک قرارداد رسمی چارچوب دار لقاح مصنوعی انجام شود.
ظهرابی در ادامه با اشاره به افت جمعیت یوزپلنگ در استان یزد گفت: تغییر اقلیم دلیل اصلی افت جمعیت یوز در استان یزد است چون همزمان با افت جمعیت در یزد شاهد وضعیت بهتر جمعیت یوز در شاهرود، میاندشت و خارتوران هستیم.
وی در مورد ایجاد محوطه ای بزرگ برای حفاظت و تکثیر یوزپلنگ ها گفت: قرار است یک منطقه طبیعی محدود شده را برای تکثیر یوز در نظر بگیریم، این محدوده قطعا به شکل پناهگاه حیات وحش به معنای واقعی آن خواهد بود. قصد داریم در این محدوده با تامین غذا و مدیریت رقبای غذایی تعداد یوزها را به شکل طبیعی افزایش دهیم. این طرح در صورت تامین منابع مالی اجرایی خواهد شد.
علمی 9014**1440انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید