کاشی ماندگار بر سر در منزل استاد کلیم الله توحدی نصب شدبه گزارش ایرنا، همچنین از مجموعه مردم شناسی استاد و هنرمند فاخر بزرگ خراسان شمالی در شیروان رونمایی شد.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان گفت: هنر امری اندیشمندانه است که می تواند از علم مهم تر باشد زیرا که یک جامعه علمی بدون فرهنگ و هنر نمی تواند جامعه پویایی باشد.
محمد سیاح در آیین نصب این کاشی اظهار کرد: حوزه های فرهنگ و هنر ما مورد تهاجم نظام سلطه قرار گرفته و امروزه بسیاری از هنرها و ظرفیت های فرهنگی ما به شکل مطلوبی بازگو نشده است.
وی خواستار برجسته سازی و ارائه ظرفیت های فرهنگی و هنری در جامعه شد و گفت: باید ظرفیت های فرهنگی را به جامعه نشان دهیم و محتوا سازی مناسب هم بر اساس ظرفیت ها انجام شود.
کرمانج های خراسان بخش بزرگی از هویت خود را مدیون زحمات کلیم الله توحدی هستند.
کلیم الله توحدی فرزند شیخ اسدالله توحدی روحانی معروف ایل مرزنشین کرمانج سیوکانلو در دی ماه 1320 هجری شمسی در روستای اوغاز تازه از توابع بخش مرکزی شیروان متولد شد.
وی بیش از 9 کتاب به چاپ رسانده که مهم‌ترین اثر او که باعث مورد توجه فرهیختگان و نویسندگان شد، کتابی است با نام ‘حرکت تاریخی ایل کرد به خراسان’
در دفاع از تمامیت ارضی ایران است.
از دیگر آثار او می توان به تصحیح کتاب جعفر قلی زنگلی، اسفراین دیروز و امروز، ترانه های کرمانجی با ترجمه فارسی، درخت چهل دستان، نادر صاحبقران و غیره نام برد.
7186/ 6042انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید